Αγανάκτηση και οργισμένες αναρτήσεις στο Twitter έχει φέρει η νέα γυναικοκτονία στη Θεσσαλονίκη που εντάσσεται πλέον στη μακρά λίστα δολοφονιών γυναικών από τους συντρόφους ή συζύγους τους.
Το νέο στυγερό έγκλημα αφορά τη δολοφονία μιας 56χρονης από τα χέρια του συντρόφου της.
Όπως ανέφερε φίλη του θύματος, η 56χρονη είχε μιλήσει χθες μαζί της και της είχε πει πως ήθελε να χωρίσουν και δεν ήθελε να μείνει στο σπίτι τους «γιατί πίνει και με βρίζει».
Μετά τη δολοφονία ο δράστης εγκατέλειψε το σημείο, με την αστυνομία να έχει εξαπολύσει ανθρωποκυνηγητό για να τον βρει.
Με τα νέα να διαδίδονται αστραπιαία, η λέξη «γυναικοκτονία» βρίσκεται πρώτη στις τάσεις του Twitter τις τελευταίες ώρες ενώ πολλοί χρήστες θυμούνται προηγηθείσες γυναικοκτονίες της φετινής και όχι μόνο χρονιάς απευθύνοντας την ερώτηση «πόσες ακόμη;».