Μια διαφορετική εικόνα αντίκρισαν οι κάτοικοι και οι λουόμενοι, χθες Παρασκευή, σε μεγάλο μέρος της θάλασσας σε Σωτηρίτσα και Βελίκα, καθώς «άλλαξε χρώμα» και από μπλέ… έγινε καφέ.
Σύμφωνα με τις πληροφορίες της ιστοσελίδας larissanet, αυτό συνέβη διότι έβρεξε με μεγάλη ένταση για λίγα λεπτά της ώρας και τα ρέματα φούσκωσαν ξαφνικά.
Αυτό είχε ως αποτέλεσμα όλος αυτός ο όγκος του νερού, να μετακινήσει χώμα και φερτά υλικά στη θάλασσα. Έτσι, σε συνδυασμό με τα κύματα ανακατεύτηκαν και από μπλε, η θάλασσα έγινε καφέ.
Η θάλασσα έγινε καφέ, από μπλε
Όπως αναφέρει η ίδια πηγή, ένα από τα βασικά προβλήματα της περιοχής είναι κι αυτό διότι σε κάθε μεγάλη νεροποντή η κεντρική οδική αρτηρία, δηλαδή η παραλιακή οδός, κλείνει διότι το νερό έχει μεγάλη ορμή και όγκο.