Η τέχνη και σε αυτή την περίπτωση εμπνέεται από την επικαιρότητα, στην οποία βεβαίως όλο αυτό το διάστημα πρωταγωνιστούν οι κύριοι Τσιόδρας και Χαρδαλιάς.
Ολόκληρη η πανδημία και η καραντίνα που υπήρξε στη χώρα μας ήταν η πηγή έμπνευσης για τη νέα παράσταση του κουκλοθιάσου που διευθύνει η κουκλοπαίκτρια Φωτεινή Καλούδη, μια διασκευή της Κοκκινοσκουφίτσας σε… Κορονοσκουφίτσα.
Όμως η παράσταση στη Λάρισα, στάθηκε η αιτία για τη δημιουργία δύο επιπλέον χαρακτήρων και αντίστοιχων νέων κούκλων για τον ιστορικό κουκλοθίασο.
Ο δημοφιλής λοιμωξιολόγος Σωτήρης Τσιόδρας και ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας, Νίκος Χαρδαλιάς, μεταμορφώθηκαν σε Σωτήρη Σφόδρα τον Μειλίχιο και Νίκο Σκορδαλιά τον Μενουμεσπίτι!
Θυμίζουμε ότι την προηγούμενη εβδομάδα, στη Θεσσαλονίκη, οι κύριοι Τσιόδρας και Χαρδαλιάς, έγιναν… μεζέδες!
![Τσιόδρας και Χαρδαλιάς](/sites/default/files/styles/default/public/2020-05/%CE%A4%CF%83%CE%B9%CF%8C%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%82%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CE%A7%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CF%82%201.jpg?itok=ycOyDO85)