Η επίθεση έγινε στις 03:00 τα ξημερώματα από 4 κουκουλοφόρους, που έριξαν 3 μολότοφ στον όμιλο του ΣΚΑΪ στο Φάληρο, και εξαφανίστηκαν. Οι κουκουλοφόροι κινήθηκαν περιμετρικά του τείχους στο δυτικό τμήμα και πέταξαν τρεις μολότοφ. Άμεσα εφθασε η αστυνομία στο κτίριο του ΣΚΑΪ, με τρία περιπολικά και άνδρες της ομάδας ΔΙΑΣ, ενώ και η κινητοποίηση των ανδρών της ασφάλειας του σταθμού ήταν έγκαιρη, προκειμένου να ελεγχθεί η κατάσταση και να τραπούν οι άγνωστοι σε φυγή. Οι αστυνομικοί με το που έφθασαν στην ΣΚΑΪ ξεκίνησαν την έρευνα για την σύλληψη των δραστών.
Ο Γιώργος Αυτιάς μάλιστα στην πρωινή εκπομπή «Καλημέρα» του ΣΚΑΪ είπε για την επίθεση: «Είμαστε όλοι καλά και το πρόγραμμα του σταθμού θα συνεχιστεί κανονικά».
Εικόνες που μετέδωσε ο ΣΚΑΪ από το κτίριο του μετά την επίθεση.
![επίθεση στον ΣΚΑΙ](/sites/default/files/styles/default/public/2020-04/%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7%20%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD%20%CE%A3%CE%9A%CE%91%CE%99%201.jpg?itok=cjsdnpgJ)
![επίθεση στον ΣΚΑΙ](/sites/default/files/styles/default/public/2020-04/%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7%20%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD%20%CE%A3%CE%9A%CE%91%CE%99%202.jpg?itok=Q8xSgFDE)
Δείτε βίντεο με το πως περιέγραψε την επίθεση στο κτίριο του ΣΚΑΪ στο Μοσχάτο, ο Γιώργος Αυτιάς στην πρωινή εκπομπή του: