Το διήμερο 21 και 22 Σεπτεμβρίου 2020, ο Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Στρατού, Αντιστράτηγος Χαράλαμπος Λαλούσης, πραγματοποίησε επίσκεψη στην Περιοχή Ευθύνης του Δ΄ Σώματος Στρατού (Δ΄ ΣΣ «ΘΡΑΚΗ»), καθώς και στην Περιοχή Ευθύνης της Τακτικής Διοίκησης του 41 Συντάγματος Πεζικού (ΤΔ/41 ΣΠ -«ΣΑΡΑΝΤΑ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ»).
Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής του ο Αρχηγός επισκέφθηκε Μονάδες, Επιτηρητικά Φυλάκια (ΕΦ) και στρατιωτικές εγκαταστάσεις, παρακολούθησε επιχειρησιακές δραστηριότητες και έδωσε κατευθύνσεις στο προσωπικό για την εκτέλεση της αποστολής του.
Διαπιστώθηκε ο υψηλός βαθμός επιχειρησιακής ετοιμότητας και το υψηλό επίπεδο ηθικού του προσωπικού.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2020-09/120090491_2856336874587536_5272918208319254358_o.jpg?itok=2yfd5Trl)