Την Παρασκευή 09 Σεπτεμβρίου 2022 και στο πλαίσιο του σχεδιασμού των διεθνών συνεργασιών των Ελληνικών Ενόπλων Δυνάμεων από το ΓΕΕΘΑ, διεξήχθη συνεκπαίδευση PASSEX (Passing Exercise) της Φρεγάτας (Φ/Γ) ΣΠΕΤΣΑΙ με την Ισπανική Φρεγάτα ΕSPS CRISTOBAL COLON, στην ευρύτερη θαλάσσια περιοχή Νοτιοδυτικά της νήσου Κρήτης.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2022-09/12_sep_003-659x420.jpg?itok=krIQnVvB)
Κατά τη διάρκεια της συνεκπαίδευσης, εκτελέστηκαν αντικείμενα σύνθεσης και ανταλλαγής τακτικής εικόνας, επικοινωνιών, ηλεκτρονικού πολέμου, προχωρητικών ελιγμών και αντιμετώπισης αεροπορικής απειλής (Air Defence Exercise – ADEX) με την συμμετοχή 2 F-4 και 2 F-16 της Πολεμικής Αεροπορίας.
Η εν λόγω συνεκπαίδευση συνέβαλε στην προαγωγή του επιπέδου της επιχειρησιακής ετοιμότητας, της μαχητικής ικανότητας και συνεργασίας των συμμετεχόντων σε συμμαχικό πλαίσιο.