Στις 8 Αυγούστου 2022, πληρώματα της Βουλγαρικής Πολεμικής Αεροπορίας (BAF) άρχισαν να εκτελούν καθήκοντα στην κοινή πτητική εκπαίδευση «Thracian Viper – 2022». Στην εκπαίδευση θα συμμετάσχουν δυνάμεις και δυνάμεις από τις Πολεμικές Αεροπορίες της Ελλάδας, του Καναδά, της Ρουμανίας και των Ηνωμένων Πολιτειών στην Ευρώπη.
Εντός δύο εβδομάδων, την περίοδο 8 Αυγούστου - 19 Αυγούστου 2022, θα πραγματοποιηθούν κοινές πτήσεις στον βουλγαρικό εναέριο χώρο και θα εκτελεστούν εργασίες ειδικά για τους τομείς της αεροπορίας και της αεράμυνας, η πολυπλοκότητα των οποίων θα αυξάνει όσο προχωρά η εκπαίδευση. Ο κύριος στόχος τους σχετίζεται με την προετοιμασία των δυνάμεων για κοινή συμμετοχή σε επιχειρήσεις του συνασπισμού.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2022-08/200923-F-ZX177-1180.jpg?itok=0AF5cyTm)
Από βουλγαρική πλευρά, συμμετέχουν στρατιώτες από τη βάση Διοίκησης, ελέγχου και επιτήρησης, πληρώματα μαχητικών αεροσκαφών MiG-29 από την αεροπορική βάση Graf Ignatievo, πληρώματα αεροσκαφών Su-25 από την αεροπορική βάση Bezmer και πληρώματα ελικοπτέρων AS-532 Cougar από το Krumovo.
Η αεροπορική βάση συμμετέχει στην εκπαίδευση και πρέπει να εκπληρώσει καθήκοντα αεροϊατρικής εκκένωσης. Στην εκπαίδευση συμμετέχουν και σχηματισμοί αεράμυνας από την Πολεμική Αεροπορία και τις Χερσαίες Δυνάμεις.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2022-08/IMG_4.jpg?itok=xeAPqdy0)
Τα καναδικά F-18 θα επιχειρούν από τη Ρουμανία, ενώ τα ρουμανικά και τα ελληνικά F-16 θα επιχειρούν από αεροπορικές βάσεις στις αντίστοιχες χώρες τους, αναφέρεται στην ανακοίνωση.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2022-08/210205135532_rafale-2.jpg?itok=kwUOJjfR)
Η κοινή εκπαίδευση «Thracian Viper» διεξάγεται ετησίως από το 2010 και παρέχει ευκαιρίες στις Πολεμικές Αεροπορίες των συμμετεχόντων χωρών να δημιουργήσουν πλούσια εμπειρία σε συνθήκες πραγματικής αλληλεπίδρασης σε ένα διεθνές περιβάλλον.