Σύμφωνα με πληροφορίες του GRTimes.gr πριν από λίγο μετακινήθηκαν από την «πρώτη γραμμή» τα παιδιά τα οποία χρησιμοποιούνται ως «ασπίδα» αλλά και ως και μέσο πίεσης προς την Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση προκειμένου να ανοίξουν τα σύνορα.
Η αλλαγή… σύνθεσης μπροστά στον φράχτη είναι εμφανής στις παρακάτω φωτογραφίες.
Αφού καθάρισε ο χώρος τη θέση των παιδιών πήραν οι ενήλικες, έτοιμοι για τη ρίψη των χημικών εναντίον των Ελλήνων στρατιωτών και αστυνομικών.