Κατά τη διάρκεια της εν λόγω επίσκεψης, ο Αρχηγός ΓΕΣ συναντήθηκε με τον Διοικητή της USAREUR, Αντιστράτηγο Christopher Cavoli, με τον οποίο συζήτησε θέματα αμοιβαίου ενδιαφέροντος, μεταξύ των οποίων η παροχή υπηρεσιών φιλοξενούντος έθνους στις αμερικανικές δυνάμεις που εισέρχονται στο ευρωπαϊκό έδαφος μέσω της χώρας μας και ιδιαίτερα μέσω του λιμένα της Αλεξανδρούπολης, καθώς επίσης και η διερεύνηση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων για την περαιτέρω ενίσχυση της διμερούς συνεργασίας.
![Χαράλαμπος Λαλούσης στην USAREUR](/sites/default/files/styles/main/public/2020-08/%CE%A7%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%82%20%CE%9B%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CF%83%CE%B7%CF%82%20%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD%20USAREUR.jpg?itok=MwgGwIdP)
Επίσημη επίσκεψη Αρχηγού ΓΕΣ στην έδρα της διοίκησης του στρατού των ΗΠΑ στην Ευρώπη
![Newsroom](/sites/default/files/styles/square/public/authors/penta-192x192.png?itok=W4vtNAsJ)