Εξεδήμησε εις Κύριον, σήμερα, ο Ηγούμενος του Ιερού Ησυχαστηρίου Αγίου Ιωάννου Ρώσου στο Πευκοχώρι Χαλκιδικής, Αρχιμανδρίτης Τιμόθεος Τσότρας. Ο ηγούμενος της Μονής «έφυγε» σε ηλικία 90 ετών. Σύμφωνα με πληροφορίες, είχε προσβληθεί από κορωνοϊό, αλλά έφυγε και από καρδιά.
Ο ταπεινός γέροντας υπήρξε μορφή της Ορθοδοξίας! Διακόνησε με διακριτικότητα το μοναστήρι του με τους 7 μοναχούς. Φειδωλός, με φώτιση Θεού και πλούσιο πνευματικό έργο στην ευρύτερη περιοχή της Χαλκιδικής.
![Ησυχαστήριο Αγίου Ιωάννου Ρώσου στο Πευκοχώρι Χαλκιδικής](/sites/default/files/styles/default/public/2020-11/%CE%97%CF%83%CF%85%CF%87%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CE%BF%20%CE%91%CE%B3%CE%AF%CE%BF%CF%85%20%CE%99%CF%89%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%BF%CF%85%20%CE%A1%CF%8E%CF%83%CE%BF%CF%85%20%CF%83%CF%84%CE%BF%20%CE%A0%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B9%20%CE%A7%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82.jpg?itok=_ApdepZn)