«Ο Μανώλης Γλέζος υπήρξε το σύμβολο της Εθνικής Αντίστασης σε ώρες συμφοράς της πατρίδος μας» τόνισε ο Αρχιεπίσκοπος υπογραμμίζοντας πως «μου έκανε την τιμή να γνωριστούμε και να συζητήσουμε πολλές φορές. Υπόδειγμά του πάντοτε ήταν ο αδελφός του και η θυσία του. Σαν άνθρωποι μιλήσαμε πολλές φορές και για τις υπαρξιακές αγωνίες μας, για τα εσωτερικά μας προβλήματα και τις ανθρώπινες αδυναμίες και αναζητήσεις μας.
Μου ζήτησε όταν έρθει η ώρα εκείνη που σφραγίζει την γήινη ζωή να προστώ της νεκρώσιμης ακολουθίας και να διαβάσω «τα γράμματα της εκκλησίας», όπως είπε. Η εκπλήρωση αυτής της επιθυμίας του, οδήγησε τα βήματα μου σε τούτο τον χώρο για να ψάλλουμε όλοι μαζί: Αιωνία η Μνήμη του»
Η κηδεία του Μανώλη Γλέζου έγινε δημοσία δαπάνη, ο τάφος προσφέρθηκε τιμητικά από τον δήμο Αθηναίων και η σημαία στην Ακρόπολη κυματίζει μεσίστια.
![κηδεια Μανωλη Γλεζου](/sites/default/files/styles/default/public/2020-04/01042020_glez_1.jpg?itok=WiOkcZZT)
![κηδεια Μανωλη Γλεζου](/sites/default/files/styles/default/public/2020-04/01042020_glez_2.jpg?itok=gA5Q-1vD)
![κηδεια Μανωλη Γλεζου](/sites/default/files/styles/default/public/2020-04/01042020_glez_5_0.jpg?itok=64jZMvg6)