Το κατώφλι της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών πέρασε σήμερα το πρωί ο Πάπας και Πατριάρχης Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κ. Θεόδωρος Β΄, συνοδευόμενος από τον Εκπρόσωπο του Πατριαρχείου στην Αθήνα, Σεβ. Μητροπολίτη Γουινέας κ. Γεώργιο.
Τον Προκαθήμενο της Αλεξανδρινής Εκκλησίας υποδέχθηκε στην είσοδο ο Πρωτοσύγκελλος της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών, Αρχιμ. Συμεών Βολιώτης και ο Διευθυντής του Γραφείου του Μακαριωτάτου
Αρχιμ. Χρυσόστομος Παπαθανασίου.
Αμέσως μετά ο Πατριάρχης Θεόδωρος Β΄ έτυχε θερμής υποδοχής από τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμο, ο οποιος τον καλωσόρισε στην Ιερά Αρχιεπισκοπή.
Στη συνέχεια ο Πατριάρχης και ο Αρχιεπίσκοπος είχαν ιδιαίτερη συνάντηση, η οποία διήρκησε περίπου 30 λεπτά, και ανταλλάξαν απόψεις πάνω σε θέματα της Ιεραποστολής και των προβλημάτων της κοινωνίας.