Τσιτσιπάς

Τσιτσιπάς: Έμεινε εκτός τετράδας στη Ρώμη

Εκτός τετράδας στο Rome Masters μετά από 2 σερί παρουσίες έμεινε ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας αποκλείστηκε σε 2.38' με 3-6, 7-5,6-4 από τον Χιλιανό Νίκολα Τζάρι ο οποίος θα παίξει για μια θέση στον τελικό με τον Αμερικανό Τόμι Πολ (Νο16).

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε 2/13 μπρέικ πόιντ και 7 διπλά λάθη! Έσβησε 3 ματς πόιντ αλλά με το 4ο ο Χιλιανός έκλεισε το παιχνίδι.

Ο αγώνας

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

O Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε φανταστικά στο παιχνίδι και έφτασε σε μπρέικ στο 4ο γκέιμ (3-1). Με το σερβίς του πήγε στο 4-1 και ο Χιλιανός έσβησε 2 μπρέικ πόιντ στο 6ο γκέιμ.

Με φανταστική λόμπα ο Έλληνας είχε και 3ο μπρέικ πόιντ το οποίο και πάλι έσβησε ο Τζάρι. Με το σερβίς του έσβησε και 4ο μετά από 12 λεπτά στο γκέιμ!

Τελικά ο Χιλιανός έκλεισε το γκέιμ (4-2). Ο Έλληνας έφτασε με άνεση στο 5-2 και τελείωσε το σετ με 6-3.

Στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς έσβησε 2 μπρέικ πόιντ για να ισοφαρίσει σε 1-1 και ο Τζάρι με το σερβίς του προηγήθηκε 2-1 και εν συνεχεία με 3-2.

Ο Τζάρι έσβησε 3 μπρέικ πόιντ για το 4-3 και ο Έλληνας μέσα σε 1' κέρδισε το 8ο γκέιμ και ισοφάρισε 4-4. Νέο προβάδισμα με 5-4 για τον Χιλιανό αλλά ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 5-5 και είχε διπλό μπρέικ πόιντ.

Ο Χιλιανός τα έσβησε και τα 2 και έφτασε στο 6-5. Ο Τζάρι με μπρέικ κέρδισε το 2ο σετ (7-5) και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 3ο σετ ο Τζάρι σβήνει 2 μπρέικ πόιντ του Έλληνα στο 3ο γκέιμ αλλά ο Τσιτσιπάς με το 3ο έφτασε σε μπρέικ (2-1). Ο Χιλιανός πήρε πίσω το μπρέικ και με το σερβίς του προηγήθηκε 3-2.

Ο Έλληνας πήρε άνετα το 6ο γκέιμ (3-3) αλλά με φανταστικό σερβίς ο αντίπαλός του πήγε στο 4-3 και στο 5-4. Ο Χιλιανός είχε 3 ματς πόιντ στο σερβίς του Τσιτσιπά στο 10ο γκέιμ αλλά ο Έλληνας τα έσβησε!

Είχε όμως και 4ο και το εκμεταλλεύτηκε για το 6-4.