Euroleague: Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 68-77 - Ξέμεινε από... καύσιμα

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε όσο περισσότερο μπορούσε, εξάντλησε όλες τις πιθανότητες που είχε, έφτασε κοντά στη νίκη όταν προηγήθηκε με 59-66 στο 35’,  αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο… κλάταρε και η Μπαρτσελόνα έκανε το 2/2 επικρατώντας με 68-77. Οι απουσίες των Γουίλιαμς Γκος, ΜακΚίσικ και Σίκμα περιόρισαν το rotation και έβαλαν περισσότερα λεπτά συμμετοχής στους υγιείς συμπαίκτες τους κάτι το οποίο έφερε κούραση και κακές αποφάσεις στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, σύμφωνα με το gazzetta.gr.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δίνοντας σε όλους να καταλάβουν πως θα ήταν υψηλής έντασης. Η Μπαρτσελόνα με τους Βέσελι και Ντα Σίλβα να σκοράρουν προηγήθηκε 5-11 (5’) εκμεταλλευόμενη και τη βιασύνη των «ερυθρόλευκων» που μετρούσαν 5 λάθη (4 ο Γουόκαπ).

Το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα διόρθωσε την κατάσταση στη μπροστινή πλευρά του γηπέδου, αλλά όχι και στην πίσω με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί με τρίποντα από Κάλινιτς και Αμπρίνες (11-23, 8’). Οι Πειραιώτες στον επίλογο της περιόδου φρόντισαν να τρέξουν μικρό σερί που τους βοήθησε να μειώσουν σε 16-23.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα μπήκαν πιο αφοσιωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα, αλλά Αμπρίνες, Πάρκερ και Λαπροβίτολα είχαν βρει ρυθμό από τα 6.75 και δεν αστοχούσαν σε σουτ παρά την πίεση με την οποία εκτελούσαν (20-35, 14’).

Οι φιλοξενούμενοι σταμάτησαν να ευστοχούν σε κάθε τους προσπάθεια. Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός με τους Λαρεντζάκη και Μιλουτίνοφ να βάζουν με τα καλάθια τους τον κόσμο στην εξίσωση, «ψαλίδισαν» τη διαφορά (27-35, 17’). Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 34-40 και τους παίκτες του Μπαρτζώκα να έχουν καταφέρει να ρίξουν τη διαφορά από τους 15 πόντους με τους οποίους έχαναν.

Οι Πειραιώτες μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση στην αναμέτρηση, με τρομερή διάθεση για άμυνα και κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα στην επίθεση. Ο Κάνααν έκανε ό,τι ήθελε την Μπαρτσελόνα με τρομερή άμυνα και 7 πόντους σε 90 δευτερόλεπτα, έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 44-42 (23’). Ο Γκριμάου έριξε στο παρκέ τον Γιοκουμπάιτις και ο Λιθουανός άλλαξε το ρυθμό του παιχνιδιού και την ομάδα που είχε το προβάδισμα (44-50, 26’).

Η αντίδραση των Παιραιωτών ήταν υπέροχη και με εύστοχα τρίποντα από τα χέρια των Πίτερς και Λούντζη έγινε το 54-50, μόνο που κι η Μπαρτσελόνα βρήκε και μάλιστα ίδιο, τρόπο και έτσι Πάρα και Λαπροβίτολα έκαναν το 54-56 (30’).

Το αποτέλεσμα θα κρινόταν στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρά τα προβλήματα ο Ολυμπιακός με τους Πίτερς, Μπραζντέικις και Γουόκαπ (7 σερί) βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν για το 66-59 (37’). Η ομαδική άμυνα ήταν υπέροχη, οι περιστροφές λειτουργούσαν καταπληκτικά με τα κλεψίματα να διαδέχονται το ένα το άλλο. Η Μπαρτσελόνα μετά από αρκετά λεπτά σιγής βρήκε ένα 5-0 και μείωσε σε 66-64 (33’).

Το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο τρίλεπτο και οι λεπτομέρειες θα έκριναν το αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός ήταν πλέον η ομάδα που δε μπορούσε να σκοράρει και οι φιλοξενούμενοι αύξησαν το σερί τους στους 13 αναπάντητους πόντους (66-72, 38’) με τα τρίποντα του Αμπρίνες τα οποία έληξαν και την αγωνία.