Οι επιτυχίες της Ελλάδας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών και Γυναικών, συνεχίζονται. Στο Δουβλίνο ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης πανηγύρισε και δεύτερο μετάλλιο στις προσπάθειές του. Κι αυτό γιατί ήδη είχε κατακτήσει το αργυρό στα 50μ. ύπτιο.
Αυτή τη φορά κρέμασε στο στήθος του το χάλκινο, στα 100μ. ύπτιο. Ο χρόνος του ήταν 54.40, τερμάτισε 4ος αλλά ανέβηκε στη τρίτη θέση του βάθρου καθώς ο πρώτος ήταν ο Πίτερ Κέτζε από τη Νότια Αφρική (συμμετέχουν και αθλητές εκτός Ευρώπης που όμως απλά συναγωνίζονται).
Με το μετάλλιο αυτό, η Ελλάδα πήρε στη διοργάνωση το πέμπτο μετάλλιο. Δύο χρυσά, ισάριθμα χάλκινα κι ένα αργυρό.