Κωπηλασία: Τέσσερα μετάλλια για την Ελλάδα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (βίντεο)

Η Ελληνική σημαία ανεβαίνει προς τον ουρανό και ο εθνικός ύμνος αντηχεί στην πόλη του Μονάχου. Ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου φοράει το χρυσό μετάλλιο στον λαιμό και χρίζεται πρωταθλητής Ευρώπης στο μονό σκιφ ελαφρών βαρών.

Ο 23χρονος πρωταθλητής, πήρε σαφές προβάδισμα μετά τα πρώτα 700 μέτρα του αγώνα, κράτησε τον ίδιο ρυθμό μέχρι το φινάλε και τερμάτισε πρώτος.

«Όταν μπήκα στα τελευταία μέτρα και συνειδητοποίησα ότι όντως μπορώ να τα καταφέρω δεν σκεφτόμουν ούτε πόνο, ούτε τίποτα, απλώς ήμουν χαρούμενος που μπορούσα να κρατήσω και να φέρω το αποτέλεσμα. Όσο για το ότι πήρα το χρυσό και ακούστηκε ο εθνικός ύμνος, είμαι πάρα πολύ χαρούμενος».

Επόμενος στόχος για τον πολλά υποσχόμενο κωπηλάτη, το Παγκόσμιο στην Τσεχία τον Σεπτέμβρη.

Δείτε το σχετικό βίντεο

<iframe src="https://www.megatv.com/embed/?p=2020722196" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen scrolling="no" width="560" height="315"></iframe>

Μόλις 29 κλάσματα του δευτερολέπτου στέρησαν από τον Στέφανο Ντούσκο την 1η θέση στον τελικό του σκιφ, όπου πήρε το ασημένιο μετάλλιο.

Στα τελευταία 200 μέτρα, με τεράστια αποθέματα αντοχής ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο, κάλυψε ικανή διαφορά  και τελικά τερμάτισε δεύτερος πίσω από τον Ολλανδό Τβέλαρ.

Λίγα λεπτά νωρίτερα ήταν η σειρά της Ζωής Φίτσιου να ανέβει στο βάθρο στο ελαφρύ σκιφ.

Η 27χρονη πρωταθλήτρια με μία συγκλονιστική προσπάθεια, προσπέρασε την Ολλανδή Μαρτίνε Φελντχούις και τερμάτισε δεύτερη πίσω από την Ρουμάνα, Ιονέκα Κόζμιουκ.

Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε και η Ευαγγελία Αναστασιάδου στο σκιφ.

Η Ελλάδα έφθασε τα 4 μετάλλια, τα περισσότερα σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στην ιστορία της, από το 2011.

Εξαιρετικά ήταν και τα κορίτσια της Εθνικής μας ομάδας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου στη Ρώμη, όπου κέρδισαν το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του κόμπο της καλλιτεχνικής κολύμβησης.

Εσωτερική Ασφάλεια 0

Φωτιά στην Ευρώπη: Μυστικός εθνικιστικός στρατός της Βρετανίας ενώ στην Γερμανία έχουμε “Aφγανικό στρατό” κατά των εχθρών του Ισλάμ

Επερχόμενη σύγκρουση κοινωνιών στην πολυπολιτισμική Ευρώπη που αντιμετωπίζει επίσης ανεργία και ανασφάλεια; Η πρώτη...
Ένοπλες Συρράξεις 0

Η Ρωσία ανακάλεσε τον πρεσβευτή της από τις ΗΠΑ-Ιρανικά μαχητικά αεροσκάφη Su-35S εναντίον Ισραηλινών και Αμερικανικών F-35 με Ρώσους πιλότους;

Από ώρα σε ώρα η ισραηλινή επίθεση ενώ “ακροβολίστηκε” ο ιρανικός στόλος για να μην καταστραφεί εντός Ναυστάθμων καθώς...