Ένα μετάλλιο στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερο θα διεκδικήσει ο Κριστιάν Γκολομέεβ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.
Τρίτος στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερου προκρίθηκε ο Κριστιάν Γκολομέεβ, ο οποίος φάνηκε να είναι σε καλή κατάσταση και διεκδικεί με αξιώσεις μία θέση στο βάθρο των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.
Κολύμπησε σε χρόνο 21.60 και τα ξημερώματα της Κυριακής θα αγωνιστεί για τον μεγάλο στόχο, ένα μετάλλιο.
«Ήταν μια κούρσα όπως ακριβώς την ήθελα. Δεν ένιωσα κάτι άσχημο και όλα πήγαν όπως τα είχα προγραμματίσει. Έχω 2-3 πράγματα να βελτιώσω. Πάντα ένας τελικός σου βγάζει δυνάμεις που ούτε εσύ ο ίδιος δεν γνωρίζεις ότι κρύβεις. Ο στόχος και το όνειρο έρχονται πιο κοντά μετέχοντας σε έναν τελικό» είπε ο Έλληνας πρωταθλητής.
«Πολύ ικανοποιημένος» δήλωσε ο προπονητής του Κρίστιαν Γκολομέεβ, Άκης Οικονόμου.
«Ο πρώτος στόχος, η συμμετοχή στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων, επετεύχθη. Είμαστε αισιόδοξοι ότι τώρα πλέον μπορούμε να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο. Χωρίς την πίεση και το άγχος της παρουσίας στον τελικό, θα προσπαθήσουμε για περισσότερα πράγματα» είπε και εκτίμησε πως είναι δυνατή η κατάκτηση ενός μεταλλίου.
«Θεωρώ ότι έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε περήφανους τους Έλληνες. Θα κάνουμε ό,τι καλύτερο περνάει από τα χέρια και τα πόδια του Κριστιάν. Θετική ενέργεια να έχουμε και πάμε για την επίτευξη του επόμενου στόχου» κατέληξε.