ΠΑΟΚ Ολυμπιακός

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 3-0: Οι ερυθρόλευκοι πάνε για αήττητο πρωτάθλημα

Οι δύο ομάδες είχαν τεθεί αντιμέτωπες πριν από δύο εβδομάδες στην Τούμπα και ήρθαν ισόπαλες με 1-1 και σήμερα, πραγματοποιήθηκε στο Φάληρο η αναμέτρηση τους για τον δεύτερο γύρο της Super League.

Ο Ολυμπιακός πριν τη σέντρα ήταν πρώτος και αήττητος έπειτα από 18 παιχνίδια, έχοντας 15 νίκες και τρεις ισοπαλίες, ενώ αξιοσημείωτο είναι πως έχασε για τελευταία φορά στις 12 Ιουλίου 2020, από τον ΠΑΟΚ με 1-0 στο 90' και δεν μπόρεσε να κατακτήσει το πρωτάθλημα αήττητος. Φέτος, όμως, δείχνει να είναι η χρονιά του, αφού δεν υπάρχει αντίπαλος να τον κοντράει στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν η μοναδική ομάδα που έχει νικήσει τον Ολυμπιακό στα τελευταία 78 παιχνίδια για το ελληνικό πρωτάθλημα.

Η πρώτη ευκαιρία από τον ΠΑΟΚ

Η πρώτη σημαντική φάση του αγώνα σημειώθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με τον Κρέμντσικ να σουτάρει από πλάγια, αλλά ο Σα έδιωξε. Ο δικέφαλος είχε την κατοχή στο πρώτο μισάωρο του αγώνα, αλλά από εκεί και έπειτα οι Πειραιώτες πάτησαν λίγο γκάζι και έφτασαν κοντά στο γκολ.

Στο 33', ο Μπρούμα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Βιεϊρίνια έπεσε και γλίτωσε τα χειρότερα για τον ΠΑΟΚ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός και πάλι με τον Μπρούμα πρωταγωνιστή δεν άνοιξε το σκορ για εκατοστά, αφού ο Αφρικανός με αριστερό πλασέ έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Δοκάρι με τον Μπρούμα

Μερικά δευτερόλεπτα μετά (39'), ο Μπρούμα ήταν και πάλι ο τελικός αποδέκτης, όταν από γύρισμα του Καμαρά, σούταρε, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Η τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου ημιχρόνου είχε ασπρόμαυρο χρώμα, με τον Τζόλη να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως, ο Ζοσέ Σα έδιωξε με το πόδι.

Γκολ με το... καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έπειτα από πέντε λεπτά πήρε το προβάδισμα με τον Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός πρώτος σκόρερ της Super League δέχθηκε τη μπαλιά από τον Μπουχαλάκη μέσα στην περιοχή και αφού έκανε το κοντρόλ, έστειλε με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι ευκαιρίες του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ «ξύπνησε» μετά το γκολ και τρία λεπτά αργότερα σκόραρε με τον Τζόλη, αλλά σωστά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, έπειτα και από χρήση του VAR. Στο 66', έπειτα από σέντρα του Βιεϊρίνια, ο Ουάρντα έπιασε την κοντινή κεφαλιά, αλλά ο Σα απέκρουσε. Στο 69' ένα σουτ του Ελ Καντουρί έξω από την περιοχή είχε την ίδια κατάληξη.

«Καθάρισε» ο Καμαρά

Στο 77', ο Μαντί Καμαρά καθάρισε την υπόθεση νίκη, αλλά και το πρωτάθλημα, αφού ο Ελ Αραμπί έφυγε στην κόντρα και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Καμαρά και αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Ζίβκοβιτς και στην εστία του ΠΑΟΚ για το 2-0.

Το κερασάκι στην τούρτα ο Βρουσάι

Ένα λεπτό πριν το φινάλε, ο Μάριος Βρουσάι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα γράφοντας το τελικό 3-0.  Ο νεαρός άσος σημάδεψε αρχικά το αριστερό δοκάρι, αλλά πήρε το ριμπάουντ και ευστόχησε.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά (88' Πέπε), Μπουχαλάκης, Φορτούνης (73' Βρουσάι), Μπρούμα, Ελ Αραμπί.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια, Αουγκούστο (78' Σβαμπ), Ελ Καντουρί, Α. Ζίβκοβιτς (78' Μουργκ), Ουάρντα, Τζόλης (88' Λάμπρου), Κρμέντσικ (71' Σβιντέρφσκι).

Κοινωνία 0

Επεισόδιο στην Τουρκία με την Δέσποινα Βανδή: Aκύρωσε συναυλία όταν οι Τούρκοι διοργανωτές ανήρτησαν αφίσα του Ατατούρκ - Η απάντησή της

Μόλις η Δέσποινα Βανδή κατάλαβε πως στον χώρο ήταν αναρτημένο ένα πόστερ με την εικόνα του Κεμάλ Ατατούρκ ακύρωσε την...