Ερυθρός Αστέρας - Ολυμπιακός: «Βατερλό» στο Βελιγράδι για τους Ερυθρόλευκους με 88-81

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μέχρι και με 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, όμως το σκορ δεν έμεινε έτσι για πολλοί και τελικά οι  Σέρβοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Ένας Ολυμπιακός που προερχόταν από την επική νίκη με ανατροπή επί της Χίμκι και αφού για 25 λεπτά ήλεγχε απόλυτα το ματς κατάφερε να χάσει από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι με 88-81, μένοντας στις έξι νίκες (6-9).

«Δήμιος» του Ολυμπιακού ήταν ο Αμερικανός Λορένζο Μπράουν που έκανε ρεκόρ καριέρας με 34 πόντους, ενώ στην τελική ευθεία μεγάλη ζημιά έκανε ο Μπάρον (17π.) και ο Γκιστ με 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Μεγάλη ευθύνη του Κεμζούρα για την εικόνα στο δεύτερο μέρος με τον Λιθουανό να επιμένει στον κάκιστο Τσέρι κι έτσι πήγε στράφι η εξαιρετική εμφάνιση του Πολ που έμοιαζε να παλεύει μόνος του στα δύο τελευταία δεκάλεπτα.

Άμυνα και πάλι άμυνα

Κόνιαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ ήταν η αρχική 5άδα του Ολυμπιακού. Τα 3/4 τρίποντα των Σέρβων στο ξεκίνημα δεν ήταν καλό μαντάτο για την ελληνική ομάδα (11-7 στο 6’) που πάντως βελτίωσε την άμυνα της αλλά σούταρε άσχημα. Ο Ολυμπιακός χτύπησε στο λόου ποστ και έκανε σερί 7-0 (11-14 στο 7’), δείχνοντας να ελέγχει την κατάσταση. Με νέο σερί 10-2 οι παίκτες του Κεμζούρα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 16-21 με τον Ριντ να κάνει σπουδαία δουλειά σε επίθεση και άμυνα και ριμπάουντ 9-4 συνολικά.

Καλύτερος παντού

Ο Ολυμπιακός έπαιξε σπουδαία άμυνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο (16-25 στο 11’) με τον Σάκοτα να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η ελληνική ομάδα πάντως πήγε γρήγορα στο +10 (18-28), ελέγχοντας πλήρως την κατάσταση για να φτάσει στη μάξιμουμ διαφορά των 15 πόντων (24-39 στο 15’). Ο Αστέρας το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν να ρίξει προσωρινά τη διαφορά στους 5 (35-41 στο 18’ με 11-2 σερί), όμως μετά ανέλαβε δράση ο Πολ (13π. με 5/5) σε άμυνα κι επίθεση με χάιλαιτ το κλέψιμο στον Μπράουν στην επαναφορά με το ημίχρονο να λήγει 36-48.

Μπλακ άουτ με Μπράουν

Ο Τσέρι δεν μπορούσε να μαρκάρει τον Μπράουν κι αυτός με μαζεμένους πόντους έριξε τη διαφορά στους 6 (44-50) στο 23’. Ο Ολυμπιακός όμως πάλι από την άμυνα του πήρε ενέργεια και με ένα 4-0 ξανάστειλε τη διαφορά στους 10 (46-56), όμως ο Μπράουν δεν σταματιόταν και ξανάριξε τη διαφορά στους 6 (50-56). Ο ξεχασμένος Πολ μπήκε πάλι στο παρκέ στο 28’ αλλά το momentum έλεγε Αστέρας που με σερί 8-2 ισοφάρισε 58-58 με τρίποντο του Σίμανιτς. Τραγικό τρίτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό με σκορ 25-14 για τους Σέρβους. Αγιάτρευτη πληγή ο Μπράουν με 24 πόντους με 8/14.

Απίστευτα πράγματα

Θα πίστευε κανείς πως ο Ολυμπιακός θα έμπαινε με το μαχαίρι στα δόντια στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως ο Μπάρον με δύο τρίποντα έστειλε τη διαφορά στο +6 (69-63), με τον Αστέρα πλέον να παίρμνει ψυχολογία. Πλην του Μπάρον είχε ξυπνήσει και ο Γκιστ, ο Μπράουν συνέχιζε να οργιάζει και παρότι ο Πρίντεζης μείωσε 80-74 στο 37’ στο 85-74 φάνηκε να τελειώνουν όλα. Ο Ολυμπιακός δεν είχε δυνάμεις για νέο έπος τύπου Χίμκι και παρά τα λάθη των Σέρβων στο τελευταίο λεπτό η ελληνική ομάδα έχασε το ματς με 88-81 με τον Μπράουν να τελειώνει το ματς με 34 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-48, 61-61, 88-81