«Με δεδομένη τη μεγάλη πιθανότητα εμφάνισής της στη χώρα, περιμένουμε να κυριαρχήσει μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου, αρχές Οκτωβρίου», δήλωσε για την εξαιρετικά μολυσματική παραλλαγή του κορωνοϊού, τον «Κένταυρο», ο καθηγητής Περιβαλλοντικής Μηχανικής ΑΠΘ, Δημοσθένης Σαρηγιάννης.
Μιλώντας στην ΕΡΤ και την εκπομπή «Από τις Έξι», τη χαρακτήρισε πιο ανησυχητική σε σχέση με τις Όμικρον 4 και Όμικρον 5. «Το 50% των κρουσμάτων θα οφείλονται σε αυτή» ανέφερε ο κ. Σαρηγιάννης επισημαίνοντας ότι τώρα ο πολύ ζεστός καιρός του ελληνικού καλοκαιριού λειτουργεί ανασταλτικά στην εξάπλωση του κορονοϊού.
Επίσης, σχετικά με την εξέλιξη του κορωνοϊού τον Σεπτέμβριο που θα ανοίξουν τα σχολεία και ο κόσμος θα έχει επιστρέψει στις δουλειές του τόνισε ότι οι ειδικοί αναμένουν αύξηση των κρουσμάτων, λόγω της διασποράς της νέας παραλλαγής και της μείωσης της ανοσίας που θα έχει επέλθει από τα εμβόλια.