Την άποψη πως ο γνωστός γλωσσολόγος, Γιώργος Μπαμπινιώτης κατέστρεψε την «πιο όμορφη γλώσσα του κόσμου», δηλαδή την ελληνική, εξέφρασε η τραγουδοποιός Αφροδίτη Μάνου, σχολιάζοντας τις παρεμβάσεις του καθηγητή σχετικά με τη χρήση ξενόγλωσσων όρων στην καθημερινότητα, όπως take away, delivery κλπ.
Σε ανάρτησή της στο Facebook, η κυρία Μάνου αναφέρει: «O κ. Μπαμπινιώτης δεν κατάργησε το ωμέγα απ’ τα ελληνικά; Δεν κατάργησε το πολυτονικό; Δεν μετάλλαξε τη γλώσσα μας, έτσι που να μην τη μαθαίνει κανείς; Δεν την άφησε ανοχύρωτη σε κάθε επέμβαση και παραμόρφωση; Τώρα παραπονιέται για το Take away;».
Παράλληλα, απαντώντας σε ένα σχόλιο χρήστη στην ίδια ανάρτηση, γράφει επίσης: «Ήταν ένας απολύτως ακατάλληλος, ατάλαντος και άμουσος γλωσσολόγος, που κατέστρεψε την πιο όμορφη γλώσσα του κόσμου. “ΑσχολΟΥΤΑΝ, βρΟμιά, του άνθρωπου, του πανεπιστήμιου».
![Αφροδίτη Μάνου](/sites/default/files/styles/default/public/2020-11/%CE%91%CF%86%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%AF%CF%84%CE%B7%20%CE%9C%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%85%201.jpg?itok=2B6P7Fmv)