Άναψαν τα αίματα στον αέρα του Action 24 ανάμεσα στην Ελένη Καλογεροπούλου και τον Δημήτρη Τάκη. Αφορμή για την αψιμαχία η ανακοίνωση της κυβέρνησης ότι από 1η Ιουλίου θα αυξηθεί ο ΦΠΑ για τον καφέ στην καφετέρια από το 13% στο 24%.
«Στο Κολωνάκι ο καφές κάνει 7 ευρώ» είπε η Ελένη Καλογεροπούλου. «Κάνεις λάθος Ελένη μου, απάντησε ο Δημήτρης Τάκης, και αντέτεινε ότι ο καφές στη διάσημη γειτονιά τιμάται προς 1,80 το ντελίβερι, εκτός και αν πας στη Μεγάλη Βρετανία και πίνεις με 7 ευρώ. Εγώ δεν πάω στη Μεγάλη Βρετανία, το ντελίβερι που παίρνω έχει 2 ευρώ».
Μιλώντας παράλληλα η Ελένη Καλογεροπούλου ανταπάντησε ότι μένει στο Χολαργό και έχει μηχανή και φτιάχνει μόνη της τον καφέ. Κάπου εκεί η κουβέντα παρεκτράπη. Ο Δημήτρης Τάκης χαρακτήρισε «λαϊκισμό του 2012» τις αιτιάσεις περί της τιμής του καφέ στο Κολωνάκι και υπενθύμισε στην δημοσιογράφο ότι και ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ Στέφανος Κασσελάκης μένει στο Κολωνάκι., με αποτέλεσμα την «έκρηξη» της Ελένης Καλογεροπούλου. «Σκασίλα μου μεγάλη» του απάντησε.