Η αυξανόμενη ανάγκη για πιο οικολογικές και βιώσιμες λύσεις οδήγησαν και τη βιομηχανία αυτοκινήτων σε μια αλλαγή προτεραιοτήτων και τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα γίνονται όλο και πιο διαδομένα, καθώς κύριο πλεονέκτημα τους είναι οι μηδενικές εκπομπές αερίων, συμβάλλοντας έτσι στη ρύπανση του περιβάλλοντος.
Αν νομίζετε ότι είναι νέα εφεύρεση, πλανάσθε!
Στην πραγματικότητα, όπως αναφέρει η ιστοσελίδα skai.gr, μία αναζήτηση στο ίντερνετ δείχνει ότι - στις ΗΠΑ τουλάχιστον - τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα υπήρχαν ήδη από τις αρχές του 20ου αιώνα.
Μάλιστα, ο Θίοντορ Ρούσβελτ ήταν ο πρώτος Αμερικανός πρόεδρος που έκανε δημοσίως βόλτα με ένα τέτοιο όχημα το 1902.
Το ηλεκτρικό αυτοκίνητο ήταν το Columbia Victoria Phaeton, της εταιρίας Columbia Electric Vehicles.
Μαλιστα, το μοντέλο που παράχθηκε μαζικά το 1905 - σύμφωνα με ένα φυλλάδιο της εταιρείας - ήταν τόσο διάσημο που έγινε γρήγορα… sold out.