Όταν οι νησιώτες έφτασαν στο αεροδρόμιο ανακοινώθηκαν πως θα έχει καθυστέρηση η πτήση τους κι έτσι τα 17 αυτά μέλη θεώρησαν πως υπάρχει χρόνος για να πάνε να απολαύσουν τον καφέ τους. Τελικά η καθυστέρηση ήταν μικρότερη κι έτσι όταν εκείνοι πήγαν στην πύλη που έφευγε το αεροπλάνο τους, οι υπάλληλοι του αεροδρομίου τους αρνήθηκαν την είσοδο κι εκείνοι ξέμειναν εκεί.
Η ομάδα αναγκάστηκε να ναυλώσει αεροπλάνο για να τους μεταφέρει στην Ανδαλουσία για το σημερινό παιχνίδι (17/09-19:30), αφού δεν υπήρχε άλλος τρόπος. Την τρομερή αυτή ιστορία εξήγησε ο Μουνίρ Ελ Χανταντί στο «El Chiringuito», που ήταν μεταξύ των παικτών που έμειναν πίσω.
«Υπήρξε καθυστέρηση και καθίσαμε για έναν καφέ... Όταν άρχισε τελικά η επιβίβαση κανείς δεν μας ενημέρωσε, δεν υπήρξε καμία ανακοίνωση και έγινε ότι έγινε», είπε ο άσος της Λας Πάλμας.