Η γαλλική Πολεμική Αεροπορία δείχνει πόσο μεγάλες πιθανότητες έχει πλέον μια γυναίκα να φτάσει στην κορυφή: θα έχει πέντε γυναίκες διοικητές αεροπορικών βάσεων και εκπαιδευτικών εγκαταστάσεων αυτό το καλοκαίρι. Η αερομεταφορέας Solène Le Floch διοικούσε ήδη την αεροπορική βάση 105 στο Evreux, όπως και η μηχανικός Diane Géribaldi στο Saintes (θα παραδώσει τη διοίκηση αυτό το καλοκαίρι). Αυτό το καλοκαίρι θα τους ακολουθήσουν η μηχανικός Géraldine Borel στο BA107 Villacoublay, η Anne Labadie στο BA116 Luxeuil, η Isabelle Ménager στη Γκρενόμπλ, επικεφαλής της Σχολής Μαθητών Αεροπορίας και Διαστήματος (EPAAE).
Η στρατιωτική βοηθός δύο διαδοχικών αρχηγών επιτελείων, κόρη στρατιωτικού πιλότου, Anne-Laure Michel θα αναλάβει το BA125 του Istres. Αυτός ο πιλότος μαχητικού (ο μόνος από την τάξη του φετινού καλοκαιριού) που μεγάλωσε με το Mirage F1CT/CR είναι επίσης ο πιο παρασημοφορημένος της καλοκαιρινής ομάδας, με δύο στρατιωτικούς σταυρούς ανδρείας για πολεμικές πράξεις. Είναι η πρώτη φορά που μια πυρηνική βάση ανατίθεται σε γυναίκα.
Η Πολεμική Αεροπορία και η Πολεμική Διαστημική Δύναμη παραμένει μακράν η πιο θηλυκοποιημένη από τις τρεις, και αυτή η προαγωγή βάσει προσόντων το ενσαρκώνει απόλυτα. Οι άλλοι στρατοί αγωνίζονται περισσότερο, ιδίως στις ανώτερες τάξεις.
Η επανάσταση των γυναικών μηχανικών
Η έξαρση των γυναικών μηχανικών στην Πολεμική Αεροπορία ήταν αναμενόμενη, καθώς πρόκειται για μια ιδιαίτερα θηλυκοποιημένη ειδικότητα. Αυτή η αύξηση του αριθμού των γυναικών σε διοικητικές θέσεις σε αεροπορικές βάσεις υποδηλώνει αύξηση του αριθμού των γυναικών στρατηγών στην Πολεμική Αεροπορία.
Στις επιχειρησιακές λειτουργίες, οι γυναίκες είναι επίσης παρούσες, ιδίως στα πιλοτήρια των αεροσκαφών, στις υπηρεσίες πληροφοριών και στις ειδικές δυνάμεις. Επιπλέον, η «πορτοκαλί» αερομεταφερόμενη μονάδα αλεξιπτωτιστών Νο.20 θα διοικείται το καλοκαίρι από τον σημερινό υπαρχηγό της.