Χθες Τετάρτη συνελήφθη 37χρονος από αστυνομικούς του Τμήματος Λέρου, διότι σε βάρος του εκκρεμούσε ευρωπαϊκό ένταλμα σύλληψης.
Σύμφωνα με την ΕΛΑΣ, στο πλαίσιο χαρτογράφησης, καταγραφής, ταυτοποίησης και ελέγχου από κλιμάκιο αστυνομικών της Κλειστής Ελεγχόμενης Δομής Νήσου Λέρου (Κ.Ε.Δ.Ν. Λέρου), βάσει εγγράφου των ιταλικών αρχών, ο εν λόγω άνδρας διωκόταν για διευκόλυνση παράνομης μετανάστευσης.
Ο συλληφθείς θα οδηγηθεί στην Εισαγγελία Εφετών Δωδεκανήσου.