Η πρόεδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σκελλαροπουλου σε δήλωση της με αφορμή την ομοφοβική επίθεση στη Θεσσαλονίκη, υπογραμμίζει πως: «Τα θλιβερά γεγονότα των τελευταίων ημερών δεν ταιριάζουν στην Πολιτεία μας, πλήττουν ανεπίτρεπτα την κοινή μας συμβίωση και τις θεμελιώδεις αρχές της».
Όπως σημειώνει «Σε μια δημοκρατία ίσης ελευθερίας, σεβασμού του άλλου ως προσώπου και πλουραλισμού δεν είναι ανεκτή η βία, πρακτική και συμβολική, σε πολίτες και πολιτικά πρόσωπα για την ταυτότητα και τις επιλογές τους».
Ειδικότερα, στη δήλωσή της η κυρία Σακελλαροπούλου αναφέρει:
«Σε μια δημοκρατία ίσης ελευθερίας, σεβασμού του άλλου ως προσώπου και πλουραλισμού δεν είναι ανεκτή η βία, πρακτική και συμβολική, σε πολίτες και πολιτικά πρόσωπα για την ταυτότητα και τις επιλογές τους. Τα θλιβερά γεγονότα των τελευταίων ημερών δεν ταιριάζουν στην Πολιτεία μας. Πλήττουν ανεπίτρεπτα την κοινή μας συμβίωση και τις θεμελιώδεις αρχές της».
![](/sites/default/files/styles/main/public/2024-03/sak-3.jpg?itok=igJo23aX)
Σακκελλαροπούλου για ομοφοβική επίθεση στη Θεσσαλονίκη: "Τα θλιβερά γεγονότα των τελευταίων ημερών πλήττουν ανεπίτρεπτα την κοινή μας συμβίωση"
![Newsroom](/sites/default/files/styles/square/public/authors/penta-192x192.png?itok=W4vtNAsJ)
Ακολουθήστε το Πενταπόσταγμα στο Google news