Ο κ. Κόντης πραγματοποιεί από το Σάββατο την διαδρομή της μοιραίας επιβατικής αμαξοστοιχίας που συγκρούστηκε ένα χρόνο πριν με την εμπορική αμαξοστοιχία στον Ευαγγελισμό Τεμπών, βυθίζοντας στο πένθος την χώρα.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2024-02/marathon-tembi1-1024x768.jpg?itok=xiyu0CwT)
Ο ίδιος βρέθηκε χθες τα ξημερώματα στη γενέτειρα του, στο Ζάππειο Λάρισας, όπου τον υποδέχθηκαν οι συγχωριανοί του. Η απόσταση που διάνυσε ο κ. Κόντης, όπως ανέφερε στην ΕΡΤ Λάρισας ο κ. Π. Τσακνάκης, που τον συνόδευε, έγινε κάτω από ιδιαίτερα αντίξοες καιρικές συνθήκες. Θέλησε μ’ αυτή του την πράξη, διανύοντας την διαδρομή της μοιραίας αμαξοστοιχίας, όπως είπε ο ίδιος να αφυπνίσει τον κόσμο και να διατρανώσει το πάνδημο αίτημα για την απόδοση δικαιοσύνης.