Σε μια πολυκατοικία, στην περιοχή του Παλαιού Φαλήρου, διέμενε ο 32χρονος Τούρκος ο οποίος συνελήφθη αργά το απόγευμα της Δευτέρας στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος και ερευνάται ο ρόλος του στο μακελειό της Λούτσας με τους έξι νεκρούς συμπατριώτες του.
Σύμφωνα με πληροφορίες, το διαμέρισμα της πολυκατοικίας επί της οδού Ήβης Αθανασιάδου δεν ήταν η μόνιμη κατοικία του 32χρονου στη χώρα μας καθώς ο ίδιος δηλώνει κάτοικος Μυτιλήνης.
Το νησί του Βορείου Αιγαίου, εξάλλου, ήταν και ο προορισμός του ταξιδιού του από το Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών.
Ο 32χρονος πιάστηκε ενώ ετοιμαζόταν να ταξιδέψει με εισιτήριο το οποίο είχε εκδοθεί στην Τουρκία μια ώρα μετά την εκτέλεση των έξι στην Λούτσα και είχε προγραμματισμένη ώρα πτήσης, στις 21.00.
Ωστόσο, λίγο μετά τις 8 το απόγευμα οι Αστυνομικοί του πέρασαν χειροπέδες ενώ πάνω του βρήκαν τέσσερα, 9αρια φυσίγγια καθώς και δύο, πλαστές ταυτότητες Πορτογαλίας.
Οι Αρχές κάνουν "φύλλο και φτερό" το διαμέρισμα στο Παλαιό Φάληρο αναζητώντας στοιχεία που να δείχνουν το ρόλο που είχε ο 32χρονος στο φονικό της Λούτσας.
Ένα από τα σενάρια που εξετάζονται, είναι ο συλληφθείς να ήταν αυτός που παρέσυρε τους έξι συμπατριώτες του στην ενέδρα θανάτου.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2023-09/spiti_toyrkos_loytsa__3_.jpg?itok=oeRWLDrN)
![](/sites/default/files/styles/default/public/2023-09/spiti_toyrkos_loytsa__2_.jpg?itok=LHt1ZsYf)