Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτήν την ώρα επιχείρηση κατάσβεσης της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, για φωτιά που έχει ξεσπάσει δίπλα από τον Αναποδάρη Ποταμό, ανάμεσα στα Καλύβια και το Μεσοχωριό του Δήμου Αρχανών - Αστερουσίων.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2023-08/fotiamesara2.jpg?itok=lzvkKGz9)
Επιχειρούν 35 πυροσβέστες με 2 ομάδες πεζοπόρων τμημάτων
Συγκεκριμένα, σε ανάρτηση της Πυροσβεστικής αναφέρεται: «Πυρκαγιά σε χαμηλή βλάστηση στην περιοχή Κάτω Καλύβια Ηρακλείου Κρήτης. Επιχειρούν 35 #πυροσβέστες με 2 ομάδες πεζοπόρων τμημάτων, 10 οχήματα και 1 Ε/Π».