Αποτελεσματική ήταν η κινητοποίηση της ΕΛΑΣ για τον εντοπισμό και τη σύλληψη του άνδρα ο οποίος το πρωί της Δευτέρας (5/12) λήστεψε υποκατάστημα τράπεζας στην περιοχή της Αργυρούπολης με την απειλή χειροβομβίδας.
Όπως ανακοινώθηκε τη σύλληψη του άνδρα έκαναν άνδρες από το τμήμα Δίωξης Εγκλημάτων κατά της Ιδιοκτησίας της Ασφάλειας Αττικής.
Ο ληστής είχε εισβάλλει στις 9:40 στο υποκατάστημα, το οποίο βρίσκεται στη συμβολή των οδό Γερουλάνου και 3ης Σεπτεμβρίου, και ακινητοποίησε τους υπαλλήλους με την απειλή χειροβομβίδας.
Ο συλληφθείς είχε τραπεί σε φυγή με άγνωστο χρηματικό ποσό από ταμείο αλλά τελικά συνελήφθη λίγη ώρα αργότερα.