Τα πρώτα σημαντικά ευρήματα της έρευνας που διεξήγαγαν το Women On Top και η qed σχετικά με τη χρήση των αδειών γονεϊκότητας από άνδρες στην Ελλάδα παρουσιάστηκαν τη Δευτέρα 14 Νοεμβρίου στην εκδήλωση με τίτλο «Άδειες πατρότητας και ανατροφής: η ισότιμη συμμετοχή των ανδρών στη φροντίδα», που διοργάνωσαν το Konrad Adenauer Stiftung (KAS) Ελλάδας και Κύπρου, σε συνεργασία με τον Oργανισμό Women On Top. Συζητήθηκαν επίσης τα απαραίτητα επόμενα βήματα για την επίτευξη της ισότιμης συμμετοχής των ανδρών στη φροντίδα των παιδιών.
Στην εναρκτήρια ομιλία του ο Marian Wendt, Διευθυντής KAS Ελλάδας και Κύπρου, τόνισε τη σημασία της έρευνας και την αναγκαιότητα του να τεθούν τα ζητήματα που αναδεικνύει στο επίκεντρο του δημόσιου διαλόγου, με στόχο την προώθηση της έμφυλης ισότητας και συμπερίληψης στον κόσμο της εργασίας και στη δημόσια ζωή.