Έτσι οι πολίτες αλλά και οι τουρίστες θα μπορούν κάθε Κυριακή να κάνουν τη βόλτα στους στην έκταση των 25 στρεμμάτων από τις 10:00 έως τις 16:00, σύμφωνα με την ερτ.
Ο κήπος καταλαμβάνει έκταση περίπου 25 στρεμμάτων με κεντρικό σημείο αναφοράς το μακρύ διάδρομο με τα κυπαρίσσια.
Στο άνοιγμα βρέθηκε από το πρωί η Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κατερίνα Σακελλαρόπουλου, η οποία συνομίλησε για πολλή ώρα με τους επισκέπτες -με παιδιά και μεγαλύτερους.
«Είναι μια ωραία βόλτα στο κέντρο της πόλης, ανήκει στους πολίτες της χώρας και πρέπει να μπορούν να τον χαρούν», δήλωσε η κα Σακελλαροπούλου.
Για το πανηγυρικό άνοιγμα παρόντες ήταν σπουδαστές και μουσικοί από το ωδείο Αθηνών, που έδωσαν ένα διαφορετικό ρυθμό στην ημέρα. Και φυσικά, κεράσματα, γλυκά και παγωτά.
Η είσοδος στον κήπο του Προεδρικού Μεγάρου θα πραγματοποιείται κάθε Κυριακή, από τις 10:00 το πρωί έως τις 16:00 το απόγευμα, ενώ απαιτείται απλά η επίδειξη στοιχείου ταυτοπροσωπίας.