Μετά από μία πραγματική μάχη με τις φλόγες οι δυνάμεις της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας έθεσαν λίγο μετά τις 3:00 τα ξημερώματα, υπό έλεγχο τη φωτιά στο δημαρχείο των Σερβίων Κοζάνης σύμφωνα με την ΕΡΤ.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2022-10/servia-dimarxeio-fotia-1-1068x601.jpg?itok=_EtBsG7s)
Από τη φωτιά πού εκδηλώθηκε στη 01:20 το πρωί, καταστράφηκε ολοσχερώς ο πρώτος όροφος του ιστορικού δημαρχείο που είχε χτιστεί το 1936, καθώς υποχώρησε η ξύλινη σκεπή του, ενώ σώθηκαν οι δύο πτέρυγες, δεξιά και αριστερά, πού θα χτιστούν αργότερα. Για την κατάσβεση της φωτιάς επιχείρησαν 30 πυροσβέστες με 9 πυροσβεστικά οχήματα, τόσο από το κλιμάκιο των Σερβίων, που έφτασε άμεσα, όσο και από τις πυροσβεστικές υπηρεσίες της Κοζάνης, Πτολεμαΐδας, Γρεβενών και Καστοριάς.