Ολοκληρώθηκε αργά το απόγευμα η επιχείρηση μεταφοράς γυναίκας από τη θέση Πετρόστρουγκα Ολύμπου στη θέση Γκόρτσια και παραδόθηκε στο ΕΚΑΒ. Η επιχείρηση ξεκίνησε το πρωί όταν ειδοποιήθηκε η Πυροσβεστική Υπηρεσία από το ΕΚΑΒ για συνδρομή.
Η 55χρονη βρισκόταν σε υψόμετρο περίπου 2.000 μέτρων όταν ένιωσε δυσφορία και δυσκολία στην αναπνοή. Λίγο αργότερα διαπίστωσε πως ήταν θετική στον κορονοϊό.
Επιχείρησαν συνολικά δέκα πυροσβέστες με δύο οχήματα από την Ορειβατική Ομάδα Έρευνας και Διάσωσης (ΟΟΕΔ) της 2ης ΕΜΑΚ και από την ΠΥ Λιτοχώρου.
Η γυναίκα μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο Κατερίνης σε καλή κατάσταση, σύμφωνα με το ΕΚΑΒ.