Το στέγαστρο έπεσε στη μέση του δρόμου, προκαλώντας φθορές σε παρκαρισμένα αυτοκίνητα, ενώ σύμφωνα πληροφορίες γυναίκα που ήταν πεζή απέφυγε κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή το μεγάλο «ιπτάμενο αντικείμενο», σύμφωνα με το ertnews.gr .
Στο σημείο έσπευσαν άμεσα δυνάμεις της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, της Αστυνομίας αλλά και της δημοτικής αστυνομίας, για να απομακρύνουν άμεσα το βαρύ αντικείμενο από το δρόμο.
Αξίζει να σημειωθεί ότι το σημείο που συνέβη το ατύχημα, είναι πολύ κοντά στον «πανηγυρίζοντας» Ιερό Ναό της Υπαπαντής του Σωτήρος, πολιούχο της Καλαμάτας, που γιορτάζει αύριο Τετάρτη.
Τέλος, να σημειώσουμε ότι οι κάτοικοι της Καλαμάτας θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί και κατά τη διάρκεια της νύχτας, καθώς σύμφωνα με την πρόβλεψη της ΕΜΥ στην περιοχή θα πνέουν ισχυροί νότιοι άνεμοι.