«Η Φώφη Γεννηματά, για μένα, πάνω από όλα είναι μία μάνα που αφήνει πίσω τρία παιδιά. Αυτό μετράει για μένα και αυτό είναι το πιο σημαντικό και πιστεύω ότι κάθε μάνα και κάθε γυναίκα που περνάει κάτι τέτοιο, το πρώτο που σκέφτεται είναι αυτό: "Τα παιδιά μου". Το λέω τώρα και ανατριχιάζω, γιατί κι εγώ σοκαρίστηκα και στενοχωρήθηκα πάρα πολύ» δήλωσε αρχικά.
Όπως πρόσθεσε, μιλώντας στον ΑΝΤ1, η Φώφη Γεννηματά «ήταν μια γυναίκα που πραγματικά νομίζω ότι το είχε παλέψει, καμιά φορά χρησιμοποιούμε και αυτή τη λέξη "παλεύω", αλλά καμιά φορά είναι και θέμα τύχης. Σε όσους μου λέγανε ότι είμαι μαχήτρια, λέω "παιδιά, τυχερή ήμουν"».
Έπειτα, παραδέχθηκε ότι «δεν είναι δυνατόν να μην λιγοψυχήσεις, ούτε μία στο εκατομμύριο».
Στη συνέχεια, συμπλήρωσε ότι όσοι έχουν βιώσει τέτοιες καταστάσεις όταν ακούνε για τον θάνατο ενός ανθρώπου από καρκίνο, «παθαίνουμε ακόμα χειρότερο σοκ, γιατί λες δεν έχει τελειώσει ποτέ».
Τέλος, τόνισε πως η περίπτωση της Φώφης Γεννηματά «σίγουρα ήταν μία από τις περιπτώσεις τις πολύ πολύ σπάνιες, αλλά υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις, οι πιο "καλές". Να μην τρομοκρατηθούμε».