Η φωτιά έκαιγε όλο το βράδυ. Δεν είναι γνωστό ακόμη πως ξεκίνησε η πυρκαγιά στο εργοστάσιο ανακύκλωσης, που βρίσκεται στην οδό Λουτρού στο δήμο Αχαρνών.
Από την πρώτη στιγμή η φωτιά πήρε μεγάλες διαστάσεις καθώς καιγόταν μεγάλη ποσότητα πλαστικών, με αποτέλεσμα πολύς καπνός να «πνίξει» την περιοχή.
Στο σημείο βρέθηκαν από τη πρώτη στιγμή 21 πυροσβέστες με 6 οχήματα, ενώ κινητοποιήθηκε ειδικό βραχιονοφόρο όχημα και εθελοντές πυροσβέστες καθώς και υδροφόρες ΟΤΑ.
Τα αίτια της πυρκαγιάς παραμένουν άγνωστα μέχρι στιγμής. Θα ερευνηθούν από το ανακριτικό τμήμα της Πυροσβεστικής αφού ολοκληρωθεί η επιχείρηση