Εμείς δεν είμαστε Τούρκοι.Είμαστε Έλληνες Πομάκοι εδώ και τρεις χιλιάδες χρόνια.Στη Θράκη οι Πομάκοι δεν είναι Τούρκοι.Αλλά είναι σαν να μην υπάρχουμε και για την Τουρκική αλλά και για την Ελληνική κυβέρνηση.
Ήρθε η κ.Μπακογιάννη και επισκέφτηκε τους τρεις νομούς της Θράκης, συναντήθηκε με όλους τους λοιπούς μουσουλμάνους, πλήν εμάς τους Πομάκους.Και της είχαμε στείλει και επιστολή να εκφράσουμε το παράπονο μας ότι δεν διδάσκετε η μητρική μας γλώσσα, όπως αναφέρει το radiomax.gr.
Ακούστε τον κ. Ιμάμ Αχμέτ – Πρόεδρο του Πανελληνίου Συλλόγου Πομάκων σε όσα ανέφερε στην πρωινή εκπομπή του MAXIMUM FM και στον Δ. Κολιο