Mέχρι 15 Μαΐου καλούνται οι κτηνοτρόφοι της Καστοριάς να δηλώσουν, στο πλαίσιο της υποχρεωτικής εφαρμογής του προγράμματος ελέγχου και εκρίζωσης βρουκέλλωσης αιγοπροβάτων, στους συνεργαζόμενους με αυτούς ιδιώτες κτηνιάτρους-κτηνιάτρους εκτροφής τον αριθμό των νεαρών ζωών ηλικίας 3 έως 6 μηνών που θα διατηρήσουν στα κοπάδια τους προκειμένου να χορηγηθεί στους τελευταίους ο αναγκαίος αριθμός δόσεων του εμβολίου Rev-1 από την υπηρεσία και να εμβολιασθούν.
Παράλληλα με τον εμβολιασμό, θα διενεργείται και ορολογικός έλεγχος (αιμοληψία) στα αρσενικά αιγοπρόβατα άνω των 2 ετών.
Υπενθυμίζεται ότι ο εμβολιασμός και η αιμοληψία διενεργείται σε σημασμένα με ηλεκτρονικά ενώτια ζώα και ότι τα δελτία εμβολιασμού και ορολογικού ελέγχου των ζωών, είναι απαραίτητα για την παράδοση του γάλακτος στις εγκαταστάσεις μεταποίησής του.