Στο πένθος βυθίστηκε ολόκληρη η τοπική κοινωνία της Χαλκίδας έπειτα από την θλιβερή είδηση του θανάτου της εκπαιδευτικού του 1ου γυμνασίου, η οποία «έφυγε» σε ηλικία 50 ετών.
Η καθηγήτρια θεολογίας, έδωσε σκληρή μάχη με τον αόρατο εχθρό του κορονοϊού αλλά δυστυχώς δεν κατάφερε, αφήνοντας την τελευταία της πνοή.
Την είδηση έκανε γνωστή η διευθύντρια του Γυμνασίου Χαλκίδας, η οποία μέσα από ανακοίνωση της έκανε λόγο για έναν σπουδαίο άνθρωπο με ήθος και ιδιαίτερη ευγένεια.