Εντυπωσιακές είναι οι εικόνες από τη χειμερινή εκπαίδευση της Σχολής Μονίμων Υπαξιωματικών που πραγματοποιήθηκε από τις 11 έως τις 22 Φεβρουαρίου στο Περτούλι Τρικάλων.
Σκοπός της εκπαίδευσης, η οποία περιέλαβε αντικείμενα επιχειρησιακής και ειδικής εκπαίδευσης, με έμφαση στη διεξαγωγή ασκήσεων μικρών κλιμακίων, ήταν η εξοικείωση στη διαβίωση σε δυσμενείς καιρικές συνθήκες στην ύπαιθρο και η επαύξηση της σωματικής και ψυχικής αντοχής.
Η χειμερινή εκπαίδευση των σπουδαστών, εντάσσεται στο ετήσιο πρόγραμμα σπουδών της Σχολής, το οποίο έχει σκοπό να διαμορφώσει αυριανούς υπαξιωματικούς του Στρατού Ξηράς, με άρτια επαγγελματική και επιστημονική κατάρτιση.
![smy11](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2019-03-01/smy11.jpg)
![smy7](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2019-03-01/smy7.jpg)
![smy9](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2019-03-01/smy9.jpg)
![smy4](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2019-03-01/smy4.jpg)
![smy6](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2019-03-01/smy6.jpg)
![smy2](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2019-03-01/smy2.jpg)