Την Τετάρτη 05 Οκτωβρίου 2022, πραγματοποιήθηκε η ορκωμοσία των πρωτοετών Δοκίμων Υπαξιωματικών της 43ης Σειράς της Σχολής Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (ΣΜΥΝ) του Πολεμικού Ναυτικού, στις εγκαταστάσεις της ΣΜΥΝ, στο Ναυτικό Οχυρό Σκαραμαγκά.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2022-10/006.jpg?itok=c87p6_1D)
Στην τελετή ορκωμοσίας παρέστη ο Διοικητής Ναυτικής Εκπαίδευσης (ΔΝΕ) Υποναύαρχος Δημήτριος-Ελευθέριος Κατάρας ΠΝ, ως εκπρόσωπος του Αρχηγού ΓΕΝ Αντιναυάρχου Στυλιανού Πετράκη ΠΝ.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2022-10/012.jpg?itok=lsgdyLQD)
Ορκίστηκαν συνολικά εκατόν σαράντα τέσσερις (144) Δόκιμοι Υπαξιωματικοί, εκ των οποίων οκτώ (08) από την Κύπρο και δύο (02) από την Σενεγάλη.