Σύμφωνα με τον Εκπρόσωπο Τύπου του ΟΚΥπΥ Χαράλαμπο Χαριλάου, στην Εντατική Μονάδα Θεραπείας του Γενικού Νοσοκομείου Λευκωσίας, νοσηλεύεται νεαρός μόλις 23 ετών.
Ο 23χρονος δεν έχει εμβολιαστεί κατά της νόσου.
Συνολικά, στα νοσηλευτήρια του ΟΚΥπΥ μέχρι και χθες, νοσηλεύονταν 88 ασθενείς της νόσου COVID-19, εκ των οποίων οι 39 σε σοβαρή κατάσταση ή σε συνθήκες ΜΑΦ.
Από τους 39 ασθενείς που είναι σε σοβαρή κατάσταση, οι 13 είναι διασωληνωμένοι, ο ένας νοσηλεύεται σε Μονάδα Εντατικής Θεραπείας εκτός αναπνευστήρα και οι 25 σε Μονάδα Αυξημένης Φροντίδας.