Ο αντιναύαρχος ε.α. Ιωάννης Εγκολφόπουλος σχολίασε το περιστατικό με τον τραυματισμό 4χρονου στο Καστελλόριζο και την μεταφορά του στην Τουρκία για ιατρική βοήθεια, στα Parapolitika FM.
Ο κ. Εγκολφόπουλος δήλωσε απογοητευμένος και χαρακτήρισε το περιστατικό μεγάλη εθνική ήττα. "Κανείς δεν ασχολείται με αυτά τα θέματα που καίνε", πρόσθεσε.
Ο κ. Εγκολφόπουλος συνέχισε λέγοντας, "Δεν μου λέτε πόσους από τους 300 που έχουμε ή από τους υπουργούς που έχουμε έχουνε μάθει να παίρνουν αποφάσεις; Και αυτοί που παίρνουν αποφάσεις ξεχωρίζουν. Τα ψηφαλάκια όμως έρχονται για άλλους λόγους, γιατί ασχολούνται με τα εύκολα."