Στην εν λόγω συνεκπαίδευση συμμετείχαν 2 Μαχητικά Αεροσκάφη F-16 της Πολεμικής Αεροπορίας και 2 Μαχητικά Αεροσκάφη F-18 από το USS GEORGE H.W. BUSH, σε αντικείμενα εκπαίδευσης μάχης μεταξύ διαφορετικών τύπων αεροσκαφών (Dissimilar Air Combat Training – DACT).
Η εν λόγω συνεκπαίδευση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της διμερούς Στρατιωτικής Συνεργασίας Ελλάδος – ΗΠΑ, συμβάλλοντας στην προαγωγή του επιπέδου της επιχειρησιακής ετοιμότητας, της μαχητικής ικανότητας και συνεργασίας των συμμετεχόντων σε διμερές και διασυμμαχικό πλαίσιο.
![](/sites/default/files/styles/default/public/2022-09/02_sep_002_02-696x515%20%281%29.jpg?itok=ZyS5SIUj)
![](/sites/default/files/styles/default/public/2022-09/02_sep_001_02-518x420.jpg?itok=hhoCdVMS)