Την Παρασκευή 09 Οκτωβρίου 2020 ο Αρχηγός ΓΕΕΘΑ Στρατηγός Κωνσταντίνος Φλώρος συμμετείχε σε έκτακτη Σύνοδο της Στρατιωτικής Επιτροπής του ΝΑΤΟ σε επίπεδο Αρχηγών ΓΕΕΘΑ [NATO MILITARY COMMITTEE CONFERENCE (MCC)], η οποία πραγματοποιήθηκε μέσω τηλεδιάσκεψης, λόγω της Πανδημίας COVID-19, με αντικείμενο την εκλογή νέου προέδρου της Επιτροπής λόγω λήξης της θητείας του νυν Προέδρου Πτεράρχου Sir Stuart Peach. Για την κάλυψη της θέσης, υποψηφιότητα είχαν θέσει ο Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου των Ενόπλων Δυνάμεων της Ολλανδίας Ναύαρχος Rob Bauer ο οποίος και εξελέγη καθώς και ο Αρχηγός των Πολωνικών Ενόπλων Δυνάμεων Στρατηγός Rajmund Andrzejczak.
![Κωνσταντίνος Φλώρος](/sites/default/files/styles/main/public/2020-10/%CE%9A%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%82%20%CE%A6%CE%BB%CF%8E%CF%81%CE%BF%CF%82.jpg?itok=L5yqDmfd)
Ο Α/ΓΕΕΘΑ στη σύνοδο της στρατιωτικής επιτροπής του ΝΑΤΟ
![Newsroom](/sites/default/files/styles/square/public/authors/penta-192x192.png?itok=W4vtNAsJ)