Άραγε, αυτή η μεγάλη αλλαγή χρειάζεται να γίνει; Θα ερωτηθούμε να κάνουμε αυτές τις αλλαγές; Μήπως θα τις εφαρμόσουμε από μόνοι μας; Μας συμφέρει να γίνει αυτή η μεγάλη αλλαγή; Γιατί θα πρέπει να έρθει η μεγάλη αλλαγή;
Σύμφωνα με την Ιερά Μονή Αγίων Αυγουστίνου Ιππώνος και Σεραφείμ του Σαρώφ, στο Τρίκορφο Φωκίδος, δεν υπάρχει χειρότερο χαρακτηριστικό στον άνθρωπο από το φαίνεσθαι και η επίδειξη ότι είσαι άνθρωπος της εκκλησίας. Υπάρχουν πολλοί, πάρα πολλοί άνθρωποι, φίδια, όπως τους αποκάλεσε ο ίδιος ο Ιησούς Χριστός που βάζουν μπροστά τους για ασπίδα τη λέξη «χριστιανός» και κρύβουν το ποιοι πραγματικά είναι, όταν όμως τους αποκαλύψεις ίσως τότε να είναι αργά.