Αθλητισμός

Ολυμπιακός – Ατρόμητος 2-0: Πήρε τη νίκη και πάτησε κορυφή

Οι Ερυθρόλευκοι με γκολ των Ροντινέι (40’) και Ελ Κααμπί (74’) επικράτησαν του Ατρομήτου στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 2-0, για την 6η αγωνιστική της Super League. Οι Πειραιώτες, που παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές από τον Μεντιλίμπαρ, εκτός από τα γκολ είχαν και δύο δοκάρια. Στο 53’ με τον Ροντινέι και στο 68’ με τον Κοστίνια.

Ο Ίβηρας προπονητής, έχοντας να διαχειριστεί την κούραση από το παιχνίδι με τη Λιόν αλλά και τα συνεχόμενα και σημαντικά ματς που ακολουθούν, έκανε αρκετές αλλαγές στην 11άδα, δίνοντας φανέλα βασικού στους Αποστολόπουλο, Κοστίνια, Στάμενιτς, Μουζακίτη, Ολιβέιρα και Κωστούλα, ενώ χρησιμοποίησε ως δεξί εξτρέμ τον Ροντινέι. Μια 11άδα που λειτούργησε, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τελικά τη νίκη, έχοντας μάλιστα ως πρωταγωνιστή τον Βραζιλιάνο, που είχε γκολ και δοκάρι, ενώ ήταν συνεχώς κίνδυνος για την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Οι Ερυθρόλευκοι έκαναν το καθήκον τους και πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στο ευρωπαϊκό εντός έδρας παιχνίδι που ακολουθεί με την Μπράγκα (5/10, 19:45) για την 2η αγωνιστική της League Phase του Europa League.

Έτσι παρατάχθηκαν

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ παρέταξε τον Ολυμπιακό με αρκετές αλλαγές, έχοντας τον Τζολάκη μπροστά από την εστία, με τους Κοστίνια, Ρέτσο, Κάρμο και Αποστολόπουλο στην τετράδα της άμυνας. Οι Στάμενιτς και Μουζακίτης ήταν στα χαφ, με τους Ροντινέι, Ολιβέιρα και Βέλντε πίσω από τον Κωστούλα. Ο Πάμπλο Γκαρσία από την άλλη πλευρά, ξεκίνησε τον Ατρόμητο με τους Χουτεσιώτη, Κίνι, Μπρόρσον, Μανσούρ, Αθανασίου, Ουεντραόγκο, Τσιγγάρα, Ουάρντα, Γκονζάλεθ, Μπάκου και Φαν Βέερτ.

Έδωσε τη λύση ο Ροντινέι

Δύο ευκαιρίες, μία για κάθε ομάδα στο πρώτο πεντάλεπτο. Στο 3’ ο Ουάρντα σούταρε από αριστερά, αλλά ο Τζολάκης ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε. Ένα λεπτό αργότερα ήταν σειρά του Κωστούλα να απειλήσει, αλλά ο Χουτεσιώτης έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του νεαρού επιθετικού.

Στο 16’ ο Αποστολόπουλος δοκίμασε το πόδι του από μακριά, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 25’ ο Ροντινέι έκλεψε την μπάλα και έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Χουτεσιώτης έδιωξε σε κόρνερ. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Κοστίνια βρήκε χώρο και σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Χουτεσιώτη.

Στο 37’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Χουτεσιώτη στον Βέλντε. Ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου γκρέμισε τον Νορβηγό μεσοεπιθετικό και ο διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Ροντινέι εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 1-0 για τους Ερυθρόλευκους, που πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα στο σκορ.

Δοκάρι ο Ροντινέι

Πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έκανε την πρώτη του αλλαγή στο παιχνίδι, με τον Γουίλιαν να παίρνει τη θέση του Βέλντε.

Στο 53’ οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν μια… ανάσα από το 2-0, αλλά το πολύ δυνατό σουτ που έκανε ο Ροντινέι έξω από την περιοχή του Ατρομήτου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χουτεσιώτη.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός απείλησε με τον Κοστίνια. Ο Πορτογάλος μπακ βρήκε χώρο και δοκίμασε το πόδι του από μακριά, αλλά ο Χουτεσιώτης έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε. Στο 62’ ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έκανε δύο ακόμα αλλαγές, με τους Έσε και Τσικίνιο να παίρνουν τις θέσεις των Στάμενιτς και Ολιβέιρα.

Έξι λεπτά αργότερα οι Ερυθρόλευκοι είχαν ένα ακόμη δοκάρι στο σημερινό παιχνίδι, αυτή τη φορά με τον Κοστίνια. Ο Πορτογάλος αμυντικός των Πειραιωτών έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη και έφυγε άουτ.

Μετά τη φάση του Ίβηρα, ο Μεντιλίμπαρ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, βάζοντας τους Ελ Κααμπί και Ορτέγκα στις θέσεις των Κωστούλα και Αποστολόπουλου.

«Καθάρισε» το παιχνίδι ο Ελ Κααμπί

Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί χρειάστηκε μόλις πέντε λεπτά για να σκοράρει και ουσιαστικά να καθαρίσει το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό. Μετά από πάσα του Μουζακίτη, ο Μαροκινός απέφυγε ωραία τον Μπρόνσον και με πλασέ έκανε το 2-0 για τους Ερυθρόλευκους.

Στο 78’ ο Τζολάκης απέκρουσε εντυπωσιακά το διαγώνιο σουτ του Γιουμπιτάνα, ενώ στη συνέχεια το αντίστοιχο του Μανσούρ έφυγε ψηλά άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τσικίνιο έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε, ενώ στο 90+4’ ο Ροντινέι έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, αλλά η προβολή του έφυγε άουτ.