Αθλητισμός

Ελλάδα – Σερβία 65-74: Τέταρτη θέση για την Εθνική Παίδων στο Eurobasket U16 (Βίντεο)

Η Εθνική Παίδων ηττήθηκε από την αντίστοιχη ομάδα της Σερβίας (74-65) στον “μικρό” τελικό του τουρνουά κι έτσι δεν θα ανέβει στο βάθρο.

Η Εθνική Παίδων είχε μια δεύτερη ευκαιρία να ανέβει στο βάθρο του Eurobasket U16, κάτι που είχε πετύχει επτά φορές στο παρελθόν –με δύο χρυσά, τρία ασημένια και δύο χάλκινα– αλλά η Σερβία δεν της επέτρεψε να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο, επικρατώντας με 74-65 μέσα στην Κρήτη.

Πρώτος σκόρερ για τη «γαλανόλευκη» ήταν ο Χατζηλάμπρου με 21 πόντους και 4 ριμπαόυντ, με τον Σκληρό να δίνει μεγάλες μάχες κάτω από τη ρακέτα, ολοκληρώνοντας το ματς με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ. Χαϊδεμένος και Μπαρμπαγιάννης πρόσθεσαν από 9 και 6 πόντους αντίστοιχα.

Για τους Σέρβους, που κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο, μεγάλη εμφάνιση έκανε ο γκαρντ της Μέγκα Μπάσκετ, Βουκ Ντανίλοβιτς, ολοκληρώνοντας το ματς με 24 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.